Skuteczne maskowanie wad i ubytków w drewnie
8 lutego 2024
Skuteczne maskowanie wad i ubytków w drewnie
8 lutego 2024

Kołki meblowe czy inne rozwiązanie? Co wybrać?

Kołki drewniane, a może śruby lub elementy łącznikowe ze stali? Sprawdź, co wybrać i poznaj zalety oraz wady popularnych rodzajów łączników meblowych!

Bez względu na to, czy w branży stolarskiej działasz w sposób profesjonalny, czy tworzenie mebli z drewna jest Twoją pasją, produkowane przez Ciebie wyroby powinny być trwałe i solidne. Jednym z czynników, które decydują o jakości wykonanych produktów, jest zastosowanie odpowiednich łączników do drewnianych elementów. Jeśli zastanawiasz się, w jaki sposób stworzyć solidne, łatwe w użyciu, a zarazem estetyczne połączenia i czy kołki meblowe to jedyna dostępna opcja, ten tekst jest dla Ciebie. Sprawdź, jak dobrać najlepsze łączniki dla swoich projektów!

Jak skutecznie i trwale połączyć drewniane elementy mebli?

Jednym z kluczowych wyzwań przy projektowaniu oraz produkcji mebli jest dobór odpowiedniego sposobu łączenia ze sobą elementów z drewna, płyt MDF oraz innych materiałów drewnopochodnych. Do wyboru masz m.in.:

  • drewniane kołki,
  • wkręty lub śruby,
  • złącza mimośrodowe,
  • gwoździe do drewna.

Każde z wymienionych tu rozwiązań ma zarówno swoje atuty, jak i ograniczenia. Czym więc wyróżniają się poszczególne akcesoria meblowe i kiedy warto z nich skorzystać? Poniżej szczegółowo przedstawiamy każdy z najczęściej wybieranych typów łączników.

Drewniane kołki meblowe – czym się charakteryzują?

Przegląd zaczynamy od rozwiązania uniwersalnego i doskonale znanego. Ryflowane kołki meblowe to jedno z najstarszych i najchętniej wybieranych rozwiązań służących do łączenia drewnianych elementów mebli. Produkowane są ze starannie wysuszonego drewna, co gwarantuje im ponadprzeciętną wytrzymałość. Występują w różnych długościach (od 16 do nawet 200 mm), a ich średnice wynoszą od 4 do 20 mm. Mają cylindryczny kształt, a ich główną zaletą jest estetyka – po zmontowaniu mebli łączniki są praktycznie niewidoczne, co nadaje meblom elegancki wygląd. Zapewniają również solidne i trwałe połączenia, szczególnie w przypadku elementów z litego drewna oraz płyty MDF. Wystarczy zamocować kołek w specjalnie wykonanych otworach, a dla uzyskania mocniejszego połączenia można użyć kleju do elementów meblowych.

Wkręty, gwoździe, śruby, kołki ryflowane i gładkie - jakie mają wady i zalety?

Alternatywą dla kołków ryflowanych są łączniki wykonane z metalu, a częściowo również z tworzyw sztucznych. Zaliczają się do nich m.in. śruby, specjalne zamki oraz złącza mimośrodowe do mebli. Są to elementy wkręcane, a nie wbijane i choć zapewniają równie mocne i stabilne połączenia co drewniane kołki meblowe, to w przeciwieństwie do nich pozostają widoczne, co nie pozostaje bez wpływu na estetykę całego projektu. Ich zastosowanie wymaga więc użycia specjalnych zaślepek i maskownic, pomagających ukryć otwory czy metalowe elementy. Poza tym jest bardziej czasochłonne niż wbicie kołka w przygotowany wcześniej otwór montażowy. Z kolei gwoździe to rozwiązanie, które sprawdza się przede wszystkim przy wyrobach rzemieślniczych oraz przy produkcji mebli ogrodowych, z uwagi na charakterystyczną estetykę tego rodzaju stolarki.

Które rozwiązanie będzie najskuteczniejsze?

Wybór najlepszej metody łączenia elementów zawsze zależy od potrzeb i wymagań dotyczących konkretnego projektu meblarskiego. W przypadku, gdy estetyka ma duże znaczenie, a solidność połączenia oraz szybki montaż są kluczowe, zastosowanie drewnianych kołków meblowych z pewnością będzie doskonałym wyborem. Natomiast w przypadku, gdy priorytetem jest trwałość, warto połączyć ze sobą kilka technik, np. używając złączy mimośrodowych w zestawie z kołkami drewnianymi. Pamiętaj też, że korzystając z naszej oferty, zyskujesz pewność nabycia starannie wyselekcjonowanych pod względem długości oraz wymiarów łączników, które mogą być wykorzystane zarówno do montażu ręcznego, jak i maszynowego.

Nie jesteś pewien co wybrać? Zgłoś się do specjalisty z CDG!

Wybierając do swoich mebli wytrzymałe i łatwe w montażu akcesoria, zyskujesz pewność solidnej konstrukcji oraz wieloletniej niezawodności wyrobów stolarskich. Jeśli zdecydujesz się na łączniki drewniane lub kołki meblowe, warto postawić na rozwiązania od renomowanego producenta, aby mieć pewność, że elementy wykonane zostały z odpowiednio twardego i dobrze wysuszonego drewna. Oferujemy także profesjonalne doradztwo, pomagając w dokonaniu wyboru odpowiednich kołków i łączników meblowych z drewna, tak by Twoje meble przez lata zachwycały trwałością, niezawodnością oraz nienaganną estetyką.